BMW C Evolution - elektryczny fun

2012-07-31 09:33:00

C Evolution, bo tak nazywa się nowa maszyna BMW, to rozwinięcie studyjnego modelu Concept e zaprezentowanego podczas ubiegłorocznych targów we Frankfurcie. Skuter napędzany jest silnikiem elektrycznym, dostarczającym stale moc 15 KM. To i tak niemało, ale potencjał jednostki jest znacznie większy. Chwilowa, szczytowa moc to aż 46 KM. Potencjał trafia na tylne koło za pośrednictwem wału zintegrowanego w tylnym wahaczu.

BMW C Evolution to całkiem żwawy pojazd. Maksymalna prędkość z jaką można podróżować to 120 km/h, a - jak zapewniają przedstawiciele niemieckiej firmy - do 60 km/h rozpędza się nie gorzej niż współczesne spalinowe odpowiedniki z silnikami o pojemności 600 cm3. Silnik czerpie energię z zestawu akumulatorów (8 kWh), które naładowane do pełna pozwalają przejechać dystans 100 km. Potem elektryczny skuter trzeba podłączyć do gniazdka. Jeśli wykorzysta się do tego dedykowaną stację ładującą, skuter będzie "zatankowany" pod korek w czasie krótszym niż trzy godziny.

Pięć prototypowych egzemplarzy będzie testowanych w czasie Olimpiady na ulicach Londynu. Później, elektryczny dwukołowiec sprawdzi się w innych europejskich metropoliach. Obserwacje poczynione podczas jazd testowych mogą się przełożyć na ewentualne modyfikacje zastosowane w ostatecznej, seryjnej wersji dwukołowca. BMW zapowiada, że powinna ona trafić do europejskich salonów w ciągu dwóch najbliższych lat.

Top 5 marek